O tanečných štýloch
Salsa Drucken E-Mail
Im Moment gibt es zu diesem Thema noch keinen Text auf Deutsch, diesen werden wir bald nachreichen :-)

“Salsa” v preklade znamená omáčka vo význame ako zmes chutí.
Jedným z predchodcov salsy je tanec CONTRADANZA, ktorý vznikol vo Versailles. Na španielskom dvore bol tento tanec veľmi populárny až sa so Španielmi dostal až na Karibik. Ďalšou súčasťou kubánskej hudby sú rytmi afrických otrokov, ktoré sa veľmi často objavovali v 1-salsa1ich náboženských rituáloch. Svojím dielom k vývoju SALSY prispeli i haitskí prisťahovalci. Ďalšia vlna imigrantov prišla na Kubu v polovici 19.storočia a prispela k vzniku SON.
V africkej kultúre zohráva dôležitú úlohu "spoločné muzicírovanie". Jeden hudobník hraje konštantný rytmus (CLAVE), ďalší sa pridávajú a hrajú ďalšie rytmi, až napokon vznikne polyrytmus. Tento rytmus je dôležitou súčasťou salsy. Najznámejšie sú claves zo sona, rumby a samby.
Neskôr na Kube biela vyššia vrstva obyvateľstva počúvala európsku hudbu, pokým východ Kuby bol viac ovplyvňovaný černošskou hudbou. Počas Batistovho diktátu získavala na popularite americká hudba, čo malo samozrejme vplyv aj na Salsu, do ktorej začali prenikať prvky Jazzu.
V roku 1959 sa moci v krajine ujal Fidel Castro. Hospodárske sankcie USA sa postarali o to, aby Kuba priam zmizla z medzinárodnej scény. No kubánsky exportný šláger, hudba, teda predovšetkým Son a Mozambique, zmes Conga a Mamba, sa neohrozene šírili do zahraničia. Nové salsa centrá vznikali dokonca priamo v USA: New Yorku, Miami. Ale aj v Columbii. V New Yorku žili prisťahovalci z Puerto Rica, ktorí si priviezli napr Bombu či Plenu. V Miami žili zasa prevažne emigranti z Kuby, tu bola salsa prevažne politickou záležitosťou, určitým spôsobom prejavu. Na karnevaloch sa angažovali prevažne pravicovo orientovaní a politicky aktívni tanečníci. Na druhej strane ju však s rovnakým oduševnením tancovali obyvatelia opačného zmýšľania.
Imigranti hlavne z Kuby a Portorika  v Amerike ďalej pretvárali afro-kubánsku hudbu a prispôsobovali ju modernému kozmopolitnému spôsobu života.
Salsa si získavala stále viac priaznivcov a v 70-tych rokoch minulého storočia sa začala šíriť do celého sveta.
Pre salsu neexistujú nejaké presné pravidlá ako by sa mala tancovať.
Poväčšine je salsa párový tanec, niekedy sa však počas tanca tanečného páru používajú aj „sólo” variácie.

video-ikona-2Video 1

video-ikona-2Video 2

video-ikona-2Video 3

video-ikona-2Majú to v krvi :)  

 

 
Bachata Drucken E-Mail
Im Moment gibt es zu diesem Thema noch keinen Text auf Deutsch, diesen werden wir bald nachreichen :-)

Bachata je veľmi príťažlivý párový tanec, ktorý pochádza z Dominikánskej republiky. Je to tanec „zamilovaných“.Tanečníci sú pri nej v tesnom objatí a spoločne si užívajú vzájomnú blízkosť a romantickú hudbu.
Je to populárna gitarová hudba z Dominikánskej republiky. V Dominikánskej republike, bola gitarová hudba populárnou snáď odjakživa, ale prvá nahrávka v štúdiu vznikla až v 60-tych rokoch minulého storočia. Najprv bola Bachata považovaná za romantickú, potom za nemravnú.  Na výslnie sa opäť začala dostávať v období medzi 70-tymi až 90-tymi rokmi, keď sa postupne „zromantizovávala“ a tým sa stala akceptovanejšou. K úspechu jej pomohli aj prvky Merengue v skladbách. Bachata sa začala nahrávať s elektrickou gitarou, začali ju hrávať úspešní hudobníci strednej vrstvy a postupne ju akceptovala celá spoločnosť.
Momentálne ju počúvajú po celej Latinskej Amerike, v New Yorku je najpopulárnejším druhom latino hudby a postupne sa úspešne spája s inými druhmi hudby.

video-ikona-2Video 1

video-ikona-2Video 2

 

 
CHA CHA Drucken E-Mail
Im Moment gibt es zu diesem Thema noch keinen Text auf Deutsch, diesen werden wir bald nachreichen :-)

1-chachaCha-cha pochádza z Kuby, vznikla z rumby po jej ovplyvnení džezom. Za autora je považovaný Enrique Jorrin (1953). Základom tanca je postupová premena (tri „spojené“ kroky). Názov čača vznikol údajne podľa zvuku, ktorý vydávajú topánky tanečníkov pri tancovaní postupovej premeny. Čača má asi 25 základných figúr a nespočetné množstvo zostáv a variácií.

video-ikona-2Video

 
Merengue Drucken E-Mail
Im Moment gibt es zu diesem Thema noch keinen Text auf Deutsch, diesen werden wir bald nachreichen :-)

1-merengue2Merengue je národným tancom Dominikánskej republiky, zhruba od 30. rokov minulého storočia. Pôvod merengue však nie je jasný. Hudba je spojená s kubánskou "Upa", ktorá má časť nazývanú "merengue". Ale tanec pochádza z ostrova Haiti.

Dnes sa tancuje merengue rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je: muž drží dámu v pozícii pre valčík a obaja ukračujú nabok a spolu sa točia ale nikdy sa od seba v páre neoddelia (Merengue de Salon). Iný štýl sa volá "merengue s figúrami " (Merengue de Figura). V tomto štýle partneri robia najrôznejšie otočky a komplikované pohyby s rukami ale vždy sa držia spolu aspoň za jednu ruku.

video-ikona-2V Dominikánskej republike tancujú merengue naozaj všade :)

video-ikona-2Video 2

video-ikona-2Video 3

 

 
Samba Drucken E-Mail
Im Moment gibt es zu diesem Thema noch keinen Text auf Deutsch, diesen werden wir bald nachreichen :-)

1-samba1Samba je najpopulárnejší brazílsky národný tanec. Dvojštvrťový alebo štvorštvrťový rytmus podkresľujú exotické nástroje ako chocalho, cobana, réco-réco a iné. Tieto nástroje dodávajú tancu výrazný temperamentný rytmus, ktorý sa prejavuje v každej, či už v pomalšej alebo rýchlejšej skladbe. Samba vznikla z brazílskeho tanca bataque. V ňom sa tancujúci formujú okolo sólistu, ktorý vyberá svojho zástupcu gestom nazývaním ,,semba“.

Na základe obrovskej popularity medzi brazílskym obyvateľstvom dostala sa samba pred prvou svetovou vojnou aj do Európy.

 

 

video-ikona-2Video ukážky z karnevalu 1

video-ikona-2Video ukážky z karnevalu 2

video-ikona-2V Brazíli už v plienkach :)

 


Postupne budeme dopĺňať popisy ďalších tanečných štýlov, ktorými sa Zumba inšpiruje.....

 


Webdesign by trueCreative